Search
Close this search box.

Õppeaasta avaaktused: pildid ja kõned

1. septembril toimusid 2023/2024 õppeaasta avaaktused.

Hea koolipere,

Täna saab uus kooliaasta järjekordse stardipaugu. Võib-olla on 1 september isegi olulisem päev, kui aastavahetus. Sajad miljonid inimesed kogu maailmas alustavad või jätkavad täna õpinguid, miljonid asuvad neid õpetama ja kõikide nende inimeste päevaplaan muutub ühtäkki sarnaseks. Loengud, seminarid, praktikumid, internet, kodused tööd, palju uusi suhteid, sõpru, palju pingutust, uusi teadmisi ja oskusi.

Küllap said just need viimased otsustavaks enam, kui 1200-le noorele inimesele, kes alustavad käesoleval õppeaastal oma õpinguid Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuses 38 erialal. Vast küsib nii mõnigi teist: „Kas tegin õige valiku?“ Kindlasti tegite õige valiku! Võib-olla mitte kõige lihtsama valiku, sest meistriteks ei sünnita – meistriteks õpitakse ja treenitakse. Meil kõigil on ees palju tööd ja eneseületamisi. Eestikeelsele õppele üleminek ja õpetajate puudus on vajad „Jäämäe“ veepealne osa. Aga täna pole kindlasti see päev, kus ees ootavate raskuste ja muredega peaks kedagi hirmutama. Vastupidi, järgmised aastad on Teie elu huvitavamad ja ilusamad, et luua alus nii tulevasele tööle, edule ja õnnele. Aga siiski ainult alus! Teadmised ja ka oskused vananevad uskumatult kiiresti – võib-olla juba 10 aasta pärast pole 50% -ga tänastest teadmistest ja oskustest mitte midagi peale hakata ja 50% tulevikus vaja minevatest teadmistest pole veel avastatudki! Mõelge, mida me teadsime 10 aastat tagasi tehisintellektist, pilveteenustest või  krüptorahast. Midagi ei teadnud! Ometigi ei saa homseid teadmisi ootama jääda. Kuigi inimesed on kõik erinevad ja kordumatud ning mingit edu või edukuse valemit pole ega saagi kunagi olema, iseloomustavad kõiki edukaid inimesi avatus ja suhtlemisvõime, õppimis- ja unustamisvõime, uudishimu ja kujutlusvõime. Albert Einstein arvas juba 100 aastat tagasi, et kujutlusvõime on isegi tähtsam, kui teadmised, sest teadmised piirduvad eilsete avastustega, kujutlusvõime aga vaatab tulevikku. Samas uued avastused ei sünni tänaste teadmisteta ja uued rikkused aegade jooksul omandatud kogemusteta. “Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea!”  Nii lihtne see ongi! Küsimus on: kuidas Juhanis Juku uudishimu säilitada? Sest ilma uudishimuta poleks meil ei uusi avastusi, innovatsiooni ega meistreid, kes selle kõik teoks teevad. Just uudishimu säilitamine on meie, tänaste õpetajate üks suurimaid väljakutseid!

Soovin, et teil jätkuks uudishimu, õppimistahet ja visadust saada oma ala tõelisteks meistriteks. Ja veel:  Õppige keeli, sest nii loote endale uusi võimalusi, leiate uusi väljakutseid. Soovin, et Ida – Virumaa Kutsehariduskeskus oleks Teie edulugu!

Ja lõpetuseks: ühelt kuulsalt meistrilt küsiti, et „Mis on Teie edu saladus? Mingit saladust pole – see on ettevalmistus, raske töö ja vigadest (ebaõnnestumistest) õppimine!”

Tegusat kooliaastat kõikidele!

Mati Lukas, direktor

 

Mul on hea meel tervitada teid kõiki uue õppeaasta puhul ja võtta Ida-Virumaa kutsehariduskeskuse õpilaste hulka vastu päris uued esmakursuslased.

Usun, et olete täis uudishimu ja tahtmist saada teadmisi ja oskusi. Kooliaasta algus on ühtviisi ootusi täis nii õpilaste kui ka õpetajate jaoks. Anname endale lubadusi – õppida ja töötada paremini ning saavutada rohkem. Ma loodan, et need endale antud lubadused püsivad meil meeles kogu õppeaasta jooksul ja jõud ei rauge.

Head tulemused sünnivad koostöös. Siis, kui õpetajad ja õpilased toetavad ja aitavad üksteist, kui oleme lahendustele orienteeritud ja konstruktiivsed. Üle terve Eestimaa sõlmitakse täna koolirahu leppeid – õpetajad ja õpilased annavad lubadusi saada omavahel hästi läbi ja hoolida üksteisest. Kutsun teid kõiki sõlmima koolirahu oma südames, sest kõige tähtsamad lubadused on need, mille anname endale.

Meie koolil – Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusel – on viis väärtust: meisterlikkus, keskkonnateadlikkus, ettevõtlikkus,  uuendusmeelsus ja koostöö. Väärtused, mille kandmine tagab edu igal pool üle maailma, ükskõik mis me teeme või kuhu läheme.

Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus – see on sinu edulugu!

Edukat õppeaastat kõigile!

 

Kristi Aron, õppedirektor